© 2018 . Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: kapary.com
Sekretarz Generalny:
Piotr Skowroński
e-mail: piotr.skowronski@lazienki-krolewskie.pl
Kontakt w sprawie Biuletynu:
e-mail: biuletyn@ptbnwo.pl
Skarbnik:
Piotr Ugniewski
e-mail: p.ugniewski@uw.edu.pl
Adres korespondencyjny:
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
pok. 125
NIP: 525-19-67-452
e-mail: kontakt@ptbnwo.pl
Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym
Zapraszamy na sesję naukową, poświęconą cezurze roku 1764 w dziejach politycznych, społecznych i kulturowych Rzeczypospolitej.
W 2024 r. obchodzimy 260. rocznicę wyboru i koronacji ostatniego władcy Rzeczypospolitej. Rok 1764, jak każdy początek panowania nowego monarchy, był ważny już dla współczesnych, jednak losy państwa w II połowie XVIII w. sprawiły, że to panowanie z wielu powodów stało się jednym z najważniejszych w dziejach Rzeczypospolitej. W historiografii rok 1764 należy bez wątpienia do najczęściej przywoływanych cezur - wpływa znacząco na myślenie o dziejach XVIII w., o dokonujących się wówczas przemianach, procesach, kluczowych wydarzeniach.
Wysiłek kolejnych pokoleń badaczy sprawia, że wiemy coraz więcej, a jednocześnie ciągle aktualne pozostaje pytanie, czy łatwo narzucający się podział XVIII stulecia na czasy przed i po 1764 r. jest zawsze właściwy. Czy jego przyjęcie nie fałszuje i nie utrudnia wyważonych ocen, a przede wszystkim wyjaśniania procesów trwających znacznie dłużej, niepowiązanych nierozerwalnie z jednostkowymi wydarzeniami? Wydarzenia takie, nawet jeśli otwierają drogę do zmian i wpływają na nie, są głęboko zakorzenione w przeszłości oraz związane z wydarzeniami późniejszymi, bez których ich zaistnienie nie pozostawiłoby śladu. Być może jednak w kontekście pewnych zjawisk i procesów nie sposób zapomnieć o roku 1764?
Zaproszenie (do pobrania)
Plakat (do pobrania)
Program sesji (do pobrania)
Organizatorzy:
Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym, Muzeum Łazienki Królewskie
Partnerzy:
Muzeum Historii Polski, Instytut Historii PAN, Wydział Historii UAM w Poznaniu
Wydarzenie będzie w całości rejestrowane i dostępne w mediach społecznościowych Muzeum Łazienki Królewskie. Przed jego rozpoczęciem od uczestników zostaną odebrane zgody na rozpowszechnianie wizerunku w celach związanych z promocją i dokumentacją działalności organizatorów wydarzenia. Rozpowszechnianie wizerunków niektórych osób może się odbywać na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (gdy wizerunek będzie stanowił szczegół większej całości).